DLC povlak

DLC povlaky na nožích

Výrobci nožů čím dál tím častěji opatřují čepele ochrannou vrstvou. Nejpopulárnější, a asi také nejkvalitnější, je dnes povlak DLC (diamond like carbon). O co se jedná a proč se používá?

Povlak DLC je složen z uhlíku, který je buďto konfigurován jako grafen (v sp2 konfiguraci) a má potom výborné kluzné vlastnosti. Anebo je konfigurován jako diamant (v sp3 konfiguraci), to pak zajišťuje tvrdost vrstvy.

DLC povlak je tedy velmi tvrdý. (mikrotvrdost přesahuje 30 Gpa). Má rovněž velmi nízkou odrazivost (pod 4 %). To ocení zřejmě bojovníci speciálních jednotek nebo lovci, protože nůž při vytažení nehrozí prozrazením pomocí odlesku. Čepel nože s DLC má také velmi vysoké povrchové napětí, takže se na ní nedrží nečistoty a zejména je povlak DLC úplně korozivzdorný. S korozivzdorností se váže to, že povlak DLC prakticky nejde z nože odstranit (například jen velmi drahými metodami plazmového leptání) a je odolný vůči rozpouštědlům i silným kyselinám.

Dřevo

Vlhkosti pro různé druhy výrobků

Stavební konstrukce 15 – 22%
Nábytek v mírne vytápených místnostech 10 – 22%
Dýhy, prekližky, latové stredy 5 – 7%
Truhlárské výrobky (okna, dvere..apod.) 12 – 15%
Nábytek v místnostech s ústredním topením 8 – 22%
Hudební nástroje 5 – 7%

Je třeba zvolit rozumnou hodnotu vlhkosti. U tropických dřev s velkou hustotou se používá vlhkost od 8% do 12%. U našich dřevin okolo 10%.

Dřeviny z našich a Evropských luhů :

Lípa - měkké lehké dřevo nažloutlé barvy. Hmotnost 410 kg/m3.Má rovná nevýrazná léta. Je vhodná pro nástroje, které jsou zušlechtěny řezbou, případně vypalováním. Dobře se obrábí a leští. Pokud budete vrtat díry, vždy si druhou stranu podkládejte tvrdším špalíkem jinak se Vám okolí otvoru nehezky vyškube. Americká odrůda lípy je pod označením basswood.

Olše - také měkké dřevo. O něco tvrdší než lípa, ale ne o moc. Má nažloutlou medovou barvu. Někdy se vyskytuje černé pálení. Používá se na těla nástrojů. 440 kg/m3. I olše má svou zahraniční verzi. Roste v Americe a říká se jí pacifická nebo také červená. Na rozdíl od evropské olše která roste poblíž vody jde o strom rostoucí v lesích.

Jasan - Používá se jak Jasan evropský, který je tvrdší a podstatně těžší, tak Swamp ash - jasan bahenní. Evropský má hmotnost 620 Kg/m3 a bahenní 400 Kg/m3. Ten roste v Americe. Nejen, že je o poznání lehčí než Evropská verze, ale má i řidší strukturu. To vše při velmi pevném a pružném základu. Oba druhy mají bělavou barvu s výraznými hnědými lety. Někdy vytváří figurální kresbu.  Pokud chcete dosáhnout zrcadlově hladkého laku vždy si při broušení podkládejte smirek rovným špalíkem, jinak vybrousíte měkčí meziletí. Někdy se tohoto efektu využívá záměrně, když chcete nechat vyniknout léta. Pokud chcete docílit efektu selského prkna můžete využít i kartáčování nebo torpédování. Dalším druhem jasanu je Jasan Tamo z Japonských ostrovů. Má zajímavé figurální kresby.

Javor - nažloutlé středně těžší tvrdší dřevo. Hmotnost zhruba 620 kg/m3.  Je neporézní a výborně se opracovává. Vyskytují se velmi často i jeho figurální formy. fládrovaný, obláčkový a očkový javor. Krásný a velmi používaný je také jeho kořen. Figurální formy jsou, ale mnohonásobně dražší. Ještě jedna forma se kterou se můžete setkat je takzvaný spalted javor. Ten je na povrchu pokryt speciální plísní, která vytvoří ve dřevě různé obrazce. Vhodnost tohoto druhu je pro topy.

Jilm - Těžší tvrdé dřevo. 570 - 650 kg/m3. Má jednu z nejkrásnějších kreseb. Je porézní a při broušení platí totéž co pro jasan. Dnes je již velmi špatně k sehnání, protože stromy začaly usychat vlivem nemoci. Z Asie pochází dřevo jilmu velmi podobné vzhledem i vlastnostmi - Sen.

Ořech - Středně těžké - 500 kg/m3 málo porézní dřevo s odstíny od světlé až po tmavě hnědou. I ořech má svou Americkou verzi, ta je opět lehčí než Evropská. Výborně se opracovává.  Americký ořech má několik dalších pododrůd, které se liší vlastnostmi. Nejvzácnější je Bastogne ořech. Je těžší než ostatní druhy a jeho struktura jsou podobné vzácnému Rio palisandru. Stromy se však velmi špatně opylují a proto je málo k sehnání. Claro ořech je o třetinu měkčí. Zvukově je trochu podobný exotickému mahagonu. Jeho odstíny jsou místy až do fialova. Další ořech , tentokrát z Asie je Franquette, který pochází z oblasti Persie. Je tvrdší než evropská i americké verze.

Topol - lehké neporézní dřevo šedavé barvy. Hmotnost 390 kg/m3. Velmi dobře se moří. Má rovná nevýrazná léta. Někdy je k sehnání i topolový kořen. Ten má velmi hezkou kresbu s černým pálením. Kořen topolu se používá pro vrchní desky.

Občas se využívá i ovocných stromů - hrušeň, třešeň a švestka. Jsou to dřeviny s krásnou kresbou, tvrdší a těžší. Hmotnost od 500 kg/m3 do 600kg/m3. Dobře se obrábí , moří a leští. Využívají se i pro řezbu.

Oliva - to není přímo dřevo co by rostlo u nás, ale do Evropských dřevin rozhodně patří. Olivy mají krásnou kroucenou kresbu hnědé barvy. Je to tvrdé těžké dřevo s minimální porézností. Hmotností 900 kg/m3 je asi nejtěžší v Evropě rostoucí dřevinou.

Exotické dřeviny: při použití exotických dřev je dobré vyhnout se vzácným druhům dřevin, nebo takovým dřevinám, které mohou pocházet z nelegální těžby z pralesů. Většina seriózních prodejců je schopna doložit zda dřevo pochází z oblastí s plánovanou obměnou.

Mahagon - dřevo střední váhy a střední tvrdosti. zhruba 500 kg/m3. Je porézní, má hnědou až načervenalou barvu. Při bočním dopadu světla dělá velmi pěkné odlesky. Sesychání je střední a při schnutí málo pracuje. Dřeviny, které jsou mahagonu vlastnostmi velmi podobné jsou Sipo, Khaya je o něco lehčí, Sapeli a Meranti.  Swietania macrophyla  někdy označovaná jako Honduras mahagoni je  v podstatě jediný pravý mahagon. Je poměrně vzácná a cenově zhruba třikrát dražší než podobné dřeviny, které ji někdy nahrazují. V součastné době je již dřevo pod ochranou CITES, takže do zemí EU se nedováží. Dají se, ale občas sehnat kusy dovezené v dřívější době.

Eben - dřevo které je velmi těžké a velmi tvrdé. Hmotností 1000 kg/m3 je asi vůbec nejtěžší. Má černou barvu. Extrémní pevnost v tlaku a ohybu. Silně sesychá, ale při schnutí nepracuje. Také Eben má svoje figurální druhy. Striped ebony - černobíle pruhovaná verze, Macassar černo oranžové pruhy. Všeobecně je eben považován za dřevo rostoucí v Africe. Má i asijský ekvivalent, který je do hněda, z Asie pochází i zmíněný Macassar.

Palisandr- často se používá anglický název Rosewood - růžové dřevo, podle vůně, kterou dřevo za syrova vydává. Palisandr je porézní středně těžké, tvrdé dřevo. Hmotnost 700 - 800 kg/m3. Minimálně sesychá. Vyskytuje se ve všech odstínech hnědé.U nás je k sehnání většinou Indický palisandr. Ten je však chráněný CITES a do zemí EU se nedováží.

Korina - někdy také pod názvem Limba. Pochází z Afriky. Je bílý a černý druh. Černá korina má po sobě černobílé pruhy. Dřevina střední tvrdosti a nízké váhy  mírně porézní. Hmotnost 350 kg/m3. Snadno se opracovává. Málo sesychá. Jinak jde o jinou dřevinu a s mahagonem nemá nic společného. Vražená tříska má sklon způsobit zánět.

Ovangkol - někdy se vyskytuje pod názvy Amazouke nebo Dgibouti. Jeho domovina je opět v Africe. Je to těžší tvrdší dřevina žlutohnědé barvy. Hmotnost 720 kg/m3. Poréznější. Má výrazné pruhování. Matný lesk. Při opracování dráždí sliznice.

Bubinga -  těžká tvrdá dřevina, středně porézní, hnědé až hnědočervené barvy. Hmotnost 820 kg/m3. Při schnutí téměř nepracuje. Často se vyskytuje i její figurální forma - Bubinga pomele, která vytváří bublinové obrazce a Bubinga kewaziango ta má kroucená divoká léta.

Redwood- Středně těžké málo poorézní a měkké dřevo výrazně červené barvy. Do 500 kg/m3. Zvukově vyrovnané, frekvenční pásmo posunuté směrem k středovýškovým frekvencím. Má velký rozdíl v tvrdosti jednotlivých let. Takže brousit pouze přes tvrdý špalík a ostřejším smirkem. Dřevo je poměrně křehké, opatrná manipulace se slabšími kusy materiálu je na místě. Figurální formy připomínají plamen. Kořeny mají také úžasnou kresbu. Kořenová kresba se někdy označuje jako Vavona. Vzhledem k vysoké ceně jen u opravdu luxusních nástrojů. Jedno z nejkrásnějších dřev. Český název je Sekvoj. Vzácně se vyskytuje také Sinker redwood ( horník ), z dřev, které byly nějakou dobu pod vodou a zbarvily se minerálními látkami. Zvukovým vlastnostem  to nevadí, spíše naopak, protože redwood je extrémně odolné proti hnilobě. Pochází z USA a Kanady. zajímavost - stromy sekvojí jsou největšími živými organismy na Zemi.

Koa - Hnědo oranžové dřevo s krásnou kresbou a výraznými léty. Je lehčí a měkčí. Zhruba 480 kg/m3.  Cena tohoto dřeva je také poměrně vysoká. Roste totiž jen na dvou ostrovech na Hawai.

Tasmanian blackwood - dřevo velmi podobné s KOA. Oba stromy patří do rodu Akacia. Je dobře opracovatelné. Výborně se brousí.

Padouk - těžší a tvrdší dřevo červené barvy. Hmotnost 700 kg/m3. Má menší poréznost a velmi dobře se opracovává. Velmi málo sesychá, mechanicky odolný. Při opracování dráždí sliznice.

Bocote - středně těžké, tvrdé dřevo s výraznými léty. Má střední poréznost a hnědou barvu.

Canary - hnědo žluté dřevo střední váhy a poréznosti.  Hmotnost 450 kg/m3. Jemně rýhované v podélném řezu. Střední sesychání. Menší houževnatost.

Tasmanian Sassafras - lehčí dřevo. Má velmi zajímavou kresbu. Na světle hnědém podkladu dělá černě orámované pruhy. Někdy v opravdu zajímavých formacích. Skvěle opracovatelné dřevo.

Goncalo alves - barvou i vlastnostmi se velmi podobá canary. Má však vyšší hmotnost cca 700 kg/m3. Vyšší tvrdost. Dřevo má velmi jemné zrno. Hůře se opracovává. Výborně se lakuje.

Cocobolo- žlutohnědočervené tvrdé málo porézní dřevo. Má krásnou a výraznou kresbu. Obsahuje však mírně dráždivé látky, které při vdechnutí prachu při jeho zpracování mohou způsobit alergické reakce.

Zebrano - černobílé dřevo s výraznými pruhy. Má střední tvrdost, hmotnost 700 kg/m3,  je porézní . Hůře se opracovává frézou a kovovými nástroji, ale skvěle se brousí. Houževnaté a pružné. Špatně se hojí třísky, které si vrazíte do ruky. Poměrně často se zaměňuje s Beli, které je podobné, ale světlejší a pruhy mají až zaltavé odstíny.

Basswood - lehké hnědošedé dřevo. Odtud také anglický název basswood. Hmotnost 420 kg/m3. Jde o americký ekvivalent naší lípy.

Pauferro - žlutohnědé dřevo vlastnostmi podobné palisandru. Pauamarello - žlutá barva. Pau amarello se využívá často i k dekorativnímu prolepování těl slabými proužky této dřeviny.

Primavera- Lehčí, střední tvrdost, velmi porézní. Nažloutlá světlá barva.

Tulipwood- středně těžké a tvrdé, málo porézní. Barva je šedá s narůžovělými pruhy.

Myrtlewood- lehké středně tvrdé až tvrdší dřevo, středně porézní, hůře opracovatelné kovovými nástroji. Lze vybrousit do perfektně hladké plochy. Její kořen, který má zajímavou kresbu. Velmi dobře se ohýbá. Myrta má dva druhy. Jeden roste v Americe a má hnědavou až nazelenalou barvu, druhý druh je z Tasmánie a ten je červený.

Wenge - porézní, těžší a tvrdé dřevo - 820 kg/m3 tmavě hnědé barvy. Matný lesk. Vysoká mechanická pevnost.Odolné proti vlhkosti. Poměrně špatná opracovatelnost kovovými nástroji.

Camphor - využívá se většinou pouze kořen pro výrobu topů. Má nažloutlou barvu s odstíny hnědé, červené a šedé barvy. Vytváří zajímavé trojrozměrné iluze.

Palma - vyskytují se zejména dva druhy. Černá a červená. Palma má středně tvrdé poréznější dřevo složené ze slabých proužků.

Macore- střední tvrdost, hmotnost 500 - 600 kg/m3. Střední sesychání, nepropustné pro vodu. Pružné, méně houževnaté, silně dráždí sliznice kvůli obsahu saponinů.

Lacewood - dřevo které připomíná svým vzhledem hadí kůži. V lacewood se dala dohromady pevná osnova s kruhovitými měkčími výplněmi. Ozývají se z něj pevné konkrétní výšky podobné javoru a z výplní jdou silné středy podobné olši. Pravé Lacewood pochází z Austrálie, někdy se zaměňuje s Leopardwood nebo Platanem. Tato dřeva jsou podobná kresbou. Jsou, ale tvrdší. Lacewood je někdy nazýváno hedvábný dub - ( silk oak )

Tineo - někdy se také vyskytuje pod názvem indická jabloň. Tenhle název je, ale zavádějící v obou slovech. Tineo totiž neroste v Indii nýbrž v jižní Americe ( Chile ) - patrně to pochází ještě z doby kdy si starý svět myslel, že našel novou cestu do Indie. No a za druhé není to jabloň. Má průměr kmene až 2m a dorůstá kolem 30 metrů. Hmotnost Tinea je zhruba 710 kg/m3. Jde o tvrdší dřevinu. Textura je jemná. Dělá červeno hnědé pruhy občas proložené nazelenalými.

 Blackwood ( africké ) - těžké, černá barva, někdy ohraničená bělí což dělá zajímavé efekty. Satine - dřevo citronovníku - červené nebo žluté, velmi tvrdé, střední až vyšší  váha a malá poréznost. Purpleheard - dřevo purpurové barvy, střední váha, vysoká tvrdost,  střední poréznost. Někdy pod názvem Amaranth  Bois du rose - Tmavě červené dřevo, Snakewood - dřevo které vypadá jako hadí kůže. Velmi exkluzivní i cenou,

Oceli

Oceli - přehled používaných ocelí a jejich vlastností

BÖHLER N690

je to jedna z nejvyváženějších moderních nožových ocelí. Dobrá odolnost proti korozi, vysoká houževnatost a příjemný měkký řez.

N690 je prémiová nerezová ocel od rakouského koncernu Bohler - největšího světového dodavatele vysoce kvalitních nástrojových ocelí.

Výrobce používá technologii podélného příčného válcování oceli k odstranění vnitřních napětí.

N690 je jednou z nejvyváženějších ocelí nožů, jaké jsou dnes k dispozici.

Vysoké procento molybdenu a kobaltu v kompozici poskytuje oceli vysokou lomovou houževnatost a stabilitu v provozu, zatímco uhlík, vanad a křemík jí dodávají velmi slušný řez a retenci hran.

Není divu, že přední evropští a ruští výrobci ji stále častěji používají na čepelích.

Tvrdost N690 se může pohybovat od 58 do 63 HRC, avšak optimální tvrdost čepelí z ní bude asi 60-61 HRC. Kalení dusíkem od Kizlyar Supreme vám umožní maximalizovat užitečné vlastnosti oceli při této tvrdosti a zachovat dokonalou rovnováhu mezi trvanlivostí a pevností nože. Trochu tvrdší - a ocel může křehnout, o něco méně - a nedosáhne svého plného řezného potenciálu.

Doporučujeme čepele vyrobené z N690 pro použití ve všech řezných oblastech, ale tato ocel se projeví obzvláště dobře tam, kde je potřeba pevnost, stabilita a vynikající odolnost proti korozi: při náročných vodních výpravách, rybaření a lovu to ocení také obyvatelé regionů s vlhkým podnebím. ... Dobře si vede i na prémiových kuchyňských nožích.

VÝHODY:

  • Optimální vyvážení výkonu
  • Vysoká odolnost proti korozi. Téměř bez údržby
  • Vynikající retence hran
  • Snadné ostření


OMEZENÍ:
Nezjistili jsme. N690 je nejlepší hodnota za vaše peníze.

POPIS OCELI

UHLÍK (C) 1,07%
CHROM (CR)17,3%
MANGAN (MN) 0,4%
KŘEMÍK (SI) 0,4%
MOLYBDEN (MO) 1,1%
VANAD (V)  0,1%
KOBALT (CO) 1,5%

Böhler N695 (440C)

Ocel N695 je jedna z nejlepších konvenčně vyráběných nerezových ocelí s vysokým obsahem legujících prvků. Díky tomu je odolná proti korozi a výborně drží ostří. Výrobce oceli je německá společnost Bohler.

Složení oceli: C 1,05 % / Si 0,4 % / Mn 0,4 % / Cr 16,7 % / Mo 0,5 %.
Tvrdost: 57-60 HRc.

RWL 34

- Kalitelná martenzitová nerezová ocel pro čepele nožů vyráběná rychle ztužitelnou práškovou technologií.

Důvod, proč RSP - oceli poskytují výjimečné ostří se skrývá ve ztužené struktuře.
Hrubá karbidová struktura běžných ocelí omezuje pevnost v lomu. Shluky karbidů se chovají jako iniciátoři lomu na určitém stupni namáhání. Podstatně menší shluky karbidů v rychle tužených materiálech způsobují, že k lomu dochází až při téměř dvojnásobném stupni namáhání. Práškové oceli mají téměř dvojnásobnou pevnost v lomu než běžné oceli.
Nejlepší kombinace tvrdosti a síly je právě v rychle ztužených práškových ocelích.

Složení: C-1.5 , Si 0.5, Mn 0.5, Cr 14.0, Mo 4.0, V 0.2
Tvrdost : 58-64 HRc.

ELMAX

Elmax je nerezová ocel vyrobená práškovou metalurgií od švédské firmy Udeholm. Díky této nové technologii se zvýší houževnatost a pevnost i při vysoké tvrdosti (58-61HRC). Ocel tak získá excelentní řezné vlastnosti, vysokou trvanlivost ostří, pevnost a dobrou houževnatost. Materiál je výborně obrobitelný.

Složení oceli: C 1,7 % / Si 0,8 % / Mn 0,3 % / Cr 18,0 % / Mo 1,0 % / V 3,0 %.
Tvrdost: 58-61 HRc

19 573 (1.2379) D2

Nástrojová ocel, díky vysokému obsahu chrómu tzv. polonerezovka. Obecně se jedná o dobrou ocel pro kvalitní řezné čepele s průměrným úhlem fasety ostří a specielní hrubé povrchové úpravy. Korozní odolnost je pro nástrojovou ocel dost vysoká.
Složení: C-1.4-1.6, Mn-0.60, Cr-11.0-13.0, Ni-0.30, V-1.10, Mo-0.70-1.20
Tvrdost: 58-62 HRc.

17 136 AK5Mo
Nerezová ocel. Je to houževnatější ekvivalent oceli AK5 díky přídavku Mo a V.
Složení: C-0.4-0.5, Mn-max.1, Si-max.1, Cr-14-15, P-max.0.04, S-max 0.015, Mo-0.5-0.8, V-0.1-0.2
T vrdost: 54-58 HRc.

17 029 AK5
Nerezová ocel.
Složení: C-0.45-0.55, Mn-max.0.9, Si-max.0.7, Cr-14-15, P-max.0.04, Smax 0.035
T vrdost: 52-56HRc.